ESRC:n lähikontaktissa tapahtuva toiminta tauolla 30.5.2020 asti


ESRC ry suhtautuu vakavasti ja vastuullisesti liikkeellä olevan koronaviruksen (COVID-19) asettamaan terveysuhkaan. ESRC ry:n hallitus on päättänyt jatkaa seuran lähikontaktissa tapahtuvaa harjoitus- ja kilpailutoiminnan keskeytystä 30.5.2020 asti.

Toiminnan keskeytyksen jatkaminen tarkoittaa seuraavaa:
• ESRC:n kaikki lähivalmennusryhmät ovat tauolla 30.5.2020 asti
• ESRC ei järjestä kilpailutoimintaa enää kevätkaudella 2020
• ESRC:n The Leiri 1.-5.6.2020 on peruttu

ESRC:n kaikki valmennus- ja seurailtakentät on annettu myyntiin sekä Esport Centerissä että Kivenlahti Squashissa 30.5. asti seuralle aiheutuvien mittavien taloudellisten tappioiden pienentämiseksi, joten esim. seurailtakentät eivät välttämättä ole 100-prosenttisesti jäsenistön käytettävissä. ESRC ei kannusta seuran jäsenistöä käymään seurailloissa, mutta niin kauan kuin hallit ovat avoinna eikä valtioneuvosto ole toimintaa kieltänyt, niin ei ESRC:kään kiellä jäsenistöä käymästä seurailloissa. Älä käy seuraillassa, jos sinulla on mitään flunssan tyyppisiä oireita, kuulut riskiryhmään tai lähipiirissäsi on koronatapaus / koronaepäily.

ESRC pyrkii käynnistämään päävalmentaja Tommi Lindin vetämät KESÄTREENIT Esport Centerissä 1.6.2020 lähtien. Niistä tulossa lisää infoa pian.

Seura tiedottaa toiminnan jatkumisesta ja tilanteen mahdollisesta muuttumisesta sähköpostitse, verkkosivuillaan ja Facebookissa. Jäseniä pyydetään seuraamaan tiedotuskanavia. Lisätietoja toiminnan keskeyttämisestä antaa toiminnanjohtaja Raila Luhtala, raila.luhtala@esrc.fi, puh. 050-5553978.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) seuraa valtakunnallista ja kansainvälistä tilannetta ja antaa ohjeita tartuntojen ehkäisyssä osoitteessa www.thl.fi.

ESRC will cease operations until 30.5.2020

ESRC ry takes seriously and responsibly the health threat posed by the coronavirus in circulation (COVID-19). ESRC board has decided to suspend all training and competition activities in near contact until May 30, 2020.

Suspension means:
• No ESRC training groups until May 30, 2020
• No more ESRC competitions in spring season 2020
• The Leiri by ESRC 1.-5.6.2020 has been cancelled

All ESRC training and club night squash courts have been placed on sale until 30.5. to limit the vast financial losses that will occur to ESRC. Due to this club night courts may not be available as usual. ESRC is not encouraging members to attend club nights, but as long as Esport Center and Kivenlahti Squash remain open and Finnish government hasn’t prohibited this type of activity ESRC will not forbid members from using club night courts. Don’t attend club nights if you have any flu symptoms, belong to a risk group or there has been a suspected or diagnosed corona case within your contact circle.

ESRC is aiming to offer Summer Training coached by ESRC Head Coach Tommi Lind at Esport Center from 1.6.2020 onwards. More info coming soon.

ESRC will inform about the continuation of activities and possible changes in the situation via e-mail, website and Facebook. Members are asked to follow these channels. For more information on the suspension, please contact Raila Luhtala, raila.luhtala@esrc.fi, p. 050-5553978.

The National Institute for Health and Welfare (THL) monitors the national and international situation and provides guidance on infection prevention at www.thl.fi.

Löydät ESRC:n aiemmat koronatiedotteet tästä linkistä – ESRC’s previous corona bulletins from this link.