ESRC:n vuosikokous järjestettiin 14.9.2020

ESRC:n vuosikokous järjestettiin 14.9.2020 Esport Centerissä. Kokouksessa käsiteltiin kutsussa mainittu sääntömuutosehdotus sekä sääntömääräiset asiat, joihin kuului myös kauden 2019-2020 hallituksen valinta. Seuran puheenjohtajana jatkaa toista vuotta Ilkka Forsell. Lisäksi hallitukseen valittiin neljä henkilöä: Tiina Koivu, Marja Vainio & Tatu Knuutila edellisestä hallituksesta sekä Raila Luhtala uutena jäsenenä.

Hallitustehtävistä luopuivat omasta aloitteestaan Kim Korhonen, Harri Pohja sekä Ouluun muuttanut Tapio Koivu. ESRC kiittää lämpimästi heidän ESRC:n hyväksi tekemästään työstä! Lämmin kiitos myös kauden päätteeksi – n. 10 vuoden palveluksen jälkeen – muihin tehtäviin siirtyneelle toiminnanjohtaja Raila Luhtalalle!

Esitetyt sääntömuutokset hyväksyttiin pienin kieliasun korjauksin. Tärkeimmät muutokset olivat seuran nimenkirjoitusoikeuden yksinkertaistaminen, hallituksen koon muutos (nyt minimi 4+pj) sekä mahdollisuus järjestää vuosikokous etänä.

Kaudella 2020-21 seuran päävalmentajana jatkaa Tommi Lind, toiminnanjohtajana toimii Topias Aalto sekä valmentajina, ohjaajina, liigajoukkueiden johtajina ja muissa tehtävissä laaja joukko ESRC-aktiiveja. Jos olet kiinnostunut liittymään joukkoon, niin ota yhteys: info@esrc.fi.

Vuosikokous päätti jatkaa ESRC:n jäsenyyttä Suomen Squashliitto ry:ssä, Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:ssä sekä Suomen Racketlonliitto ry:ssä. Vuosikokous päätti pitää kaikki seuran jäsenmaksut ennallaan vuonna 2021.