Hartwall Jaffa Cup 2017-2018

Kilpailusarja kaikentasoisille junioreille
on päättynyt kuluneelta kaudelta, mutta jatkuu syksyllä 2018. Kaudella 2018-2019 järjestetään kahdeksan Jaffa Cupin osakilpailua!

Tervetuloa silloin mukaan!

Katso kauden 2017-2018
Yhteenveto ja lopputilanne | Kilpailukutsu | Säännöt

Luokkien voittajat (vähintään kaksi osakilpailua)

kultamitali

– Heidi Ylikoski TSK T17-19
– Roosa Joutsi SquNa T15
– Iida Stengård SquNa T13
– Joose Leppänen ESRC P17-19
– Jemina Stengård SquNa P15
– Kaius Puura ESRC P13
– Aapo Teitti MiSq P11

hopeamitali
– Jemina Stengård SquNa T15
– Lotta Toivanen TSSq T13
– Teemu Tossavainen KSQ P17-19
– Juho Kallio MiSq P15
– NN HSK P13
– Severi Stengård SquNa P11

pronssimitali
– Nea Ollikainen ESRC T15
– Lotta Ruotanen JSK T13
– Tommi Mäntylä ESRC P17-19
– Aino Linho SquNa P15
– Aapo Randelin MiSq P13
– Kasper Aarto Sq-88 P13
– Oliver Aarto Sq-88 P11

Aktiivisimmat pelaajat (osallistuneet kaikkiin osakilpailuihin)
– Lotta Ruotanen JSK T13
– NN HSK P13
– Kasper Aarto Sq-88 P13

Kaudella 2017-2018
Kilpasarjaan osallistui yhteensä 88 pelaajaa:
kolmentoista seuran ja yhden ulkomaan 31 tyttöä ja 57 poikaa
yhteensä 216 kertaa.

Luokittain pelaajia oli
2 / T17-19, 10 / T15, 12 / T13, 0 / T11,
10 / P17-19, 13 / P15, 15 / P13, 9 / P11, 27 / Uudet.
Jotkut pelaajat osallistuivat kauden aikana kahteen luokkaan.

Aakkosjärjestyksessä seuroittain pelaajia (osallistumisia)
Espoo Squash Rackets Club ESRC 28 (60)
Helsingin Squashkerho HSK 3 (11)
Helsinki Squash Rackets Club HSRC 3 (4)
Järvenpään Squashklubi JSK 2 (10)
Kouvolan Squash-seura KSQ 4 (11)
Lahti Squash LahtiSq 2(4)
Mikkelin Squash MiSq 13 (36)
MyyrSquash MyyrSq Vantaa 1 (1)
Squash 88 Sq-88 / Sqool 8 (23)
Squash-Kuopio SqK 3 (4)
Squash-Nallet SquNa Pori 9 (29)
Tampereen Squashkerho TSK 1 (3)
Turun Seudun Squash TSSq 6 (14)
ei seurassa 3 (4)
Venäjä RUS 2 (2)

__________________________________________________________________________

Kuudes ja lopputulosten kannalta ratkaisevin osakilpailu pelattiin 14.4.2018 Esportissa.
37 pelaajasta muutamat ratkoivat oikein tosissaan voittomitalien kohtaloa.

P11-luokassa nähtiin todella huima ottelu Severi Stengårdin SquNa ja Oliver Aarron Sq-88 välillä. Severi voitti lukemin 3-1 (12-10, 15-13, 11-13, 11-9). Ottelussa Aapo Teitti MiSq – Severi Stengård oli panoksena koko sarjan voitto, ja siihen Aapo pystyi lukemin 3-0 (11-8, 11-5, 11-4). Aapo oli aikaisemmin voittanut Oliverin lähes samoin lukemin.

T13-luokassa, jonka voitti Viivi Paksu MiSq, toiseksi tuli Lotta Toivanen TSSq ja oli Iida Stengårdia SquNa parempi. Lopputuloksissa Lotta Toivanen meni pisteellä ohi Lotta Ruotasen JSK, mutta tasapisteet 53 Iidan kanssa toivat vasta hopeasijan, sillä – sääntöjen mukaisesti – vaikka kummallakin kauden parhaat pisteet osakilpailupisteet on 13, Iida sai ne aikaisemmin eli nuorempana.

Erityisen suuret kiitokset annan avustajille Lu Cong, Joose Leppänen ja Iida Lehikoinen, jotka omatoimisesti ja hyvällä asenteella auttoivat ratkaisevasti kisatapahtuman onnistuneeseen läpivientiin lopun palkintojen jakoja myöten.

Eero Salkala
Jaffa Cup kilpasarjan johtaja

Katso 6. osakilpailun Tulokset | Pistetilanne | Ryhmäkuva isompana:

__________________________________________________________________________

Viides Jaffa Cup osakilpailu pidettiin 24.3.2018 – jälleen Esportissa. Tällä kerralla ilmoittautuneita oli peräti 58 maantieteellisesti laajalta alueelta – ääripisteinä Naantali, Mikkeli ja Pietari. Flunssakausi verotti osallistujia rankalla kädellä ja ottelut pelattiin lopulta 48 pelaajan voimin. Mahtavamääräisissä uusissa pelaajissa kato oli pahin – 18:sta ilmoittautuneesta viisi jäi pois.

Erityisesti kannattaa mainita T13 luokan tiukat loppupelit neljän eri seuran kesken:
sijat 1-2: Viivi Paksu MiSq – Lotta Toivanen TSSq 3 – 1
sijat 3-4: Lotta Ruotanen JSK – Iida Stengård SquNa 3 – 2

Ottelut pelattiin aikataulussa pysyen, kiitos Riika Piekäisen ja Tape Koivun.

Eero Salkala
Jaffa Cup kilpasarjan johtaja

Katso 5. osakilpailun Tulokset | Ryhmäkuva isompana:

__________________________________________________________________________

Lauantaina 10.2.2018 pelattiin kauden neljäs ja samalla 3A-Sportin historian ensimmäinen Jaffa Cup -osakilpailu.

Turnaukseen oli ilmoittautunut 29 junioria taistelemaan Jaffoista. Paljon oli tuttuja pelureita, mutta silmiin pistävää oli 10 uutta pelaajaa jotka olivat ilmoittautuneet uusi-sarjaan. Muutama muukin uusi pelaaja oli paikalla. Muutamat huomasivat ikäluokka-sarjan olevan vielä liian kovatasoisen. Toivottavasti saamme heidät mukaan ensi kerrallakin, sillä he voivat hyvin ilmoittautua uusi-sarjaan ja saavat varmasti hyviä ja tasaisia pelejä.

Voittajat saatiin kaikkiaan kuuteen sarjaan. Muutama luokka yhdistettiin, jotta saatiin junioreille enemmän pelejä. Pelit soljuivat tasaisena virtana eteenpäin ja tuomaroinninkin pelaajat hoitivat todella mallikkaasti. Huomioitavaa on myös apu, joka löytyi uusille pelaajille, niin tuomaroinnissa kuin pelaamisessakin. Ketään ei jätetty yksin, vaan kaikille löytyi apua ja kavereita. Mahtavaa squash-henkeä!

Tulosten ja kuvien takaa löytyy paljon iloa, naurua, hikeä, vain vähän pettymyksen kyyneleitä, mutta ennen kaikkea hurjasti kovaa tsemppiä. Kovien pelien päälle maistui varmasti Jaffa.

3A-Sportissa pelattiin 60 peliä neljällä kentällä vajaassa viidessä tunnissa. Vilskettä ja vipinää hallilla riitti koko ajalle. Kiitos kaikille osallistujille ja kannustajille järjestäjien puolesta.

Seuraava Jaffa Cup pelataan Esport Centerissä 24.3.2018

Squash-88
Lasse ja Ilkka Aarto

Katso 4. osakilpailun Tulokset | Ryhmäkuva isompana

__________________________________________________________________________

Turussa jahvakuppailtiin jokasyksyiseksi pyrkivän tapahtuman merkeissä lauantaina 25. marraskuuta. Jaffa-Cupin reviirin laajennus Länsi-Suomeen on toivottavasti pysyvä ilmiö. Pelaajia oli saapunut Porista, Helsingistä sekä Espoosta haastamaan turkulaisia junioreita. Ilmoittautuneita pelaajia oli 24, joista muutama sairastui ennen kilpailuja. Kasvua ensimmäiseen Turun Jaffa-Cuppiin on enemmän kuin Squashliiton strategia (5%) edellyttää.

Squash-Nallet Porista on seura, josta tuntuu vuosi toisensa jälkeen pulppuavan laajalla rintamalla innokkaita sekä lajiteknisesti kehittyneempiä tyttöjä. Porilaiset pelaajat valtasivat tällä kertaa vanhimpien eli alle 15-vuotiaiden sarjan kärkisijat. Tässä Jaffa Cupin kuninkuusluokassa tytöt ja pojat kamppailivat samassa sarjassa. Jemina Stengård dominoi ja on syyskaudella ottanut fyysisyydellään pienen otteen toiseksi tulleesta Roosa Joutsesta. Päivä oli sarjaan osallistuneille ennen kaikkea fyysisesti ikimuistoinen, sillä kaikki viisi ottelua pelattiin poikkeuksellisesti ”paras viidestä” otteluina. Samoin toimittiin kaikissa sarjoissa jokaisessa ottelussa.

Alle 13-vuotiaiden tyttöjen sarjassa Iida Stengård oli finaalissa omaa luokkaansa ja elää squashuransa vahvinta kehityskautta. Samassa ikäluokassa Turkuun tuli alle 13-vuotiaiden poikien voitto. Nuorimmissa junioreissa eli alle 11-vuotiaissa räkätauti oli verottanut sarjaa rankimmin. Porilaiset eivät halunneet jättää tilaisuutta hyödyntämättä ja Stengårdien squashklaanin kuopus jätti espoolaisille luun käteen. Severi Stengård kruunattiin voittajaksi.

Alle 13-vuotiaiden (eli puberteettia elävien tai sitä lähestyvien) maajoukkuevalmentajan näkökulmasta leikkimielisiä tai totisempia kilpailuja järjestetään edelleen niukasti. Squashliiton yksi tehtävä on poimia lajin parista lahjakkuudet ja mahdollistaa heille parhaat kehitysmahdollisuudet leirien ja kansainvälisten kilpailujen kautta. Toisaalta seurojen vastuulla on monipuolisen kilpailuverkoston luominen: kisat tarjoavat leirejä suuremman jännitteen nuorten välille. Näistä koetuista tuntemuksista kasvaa urheilijan identiteetti sekä motivaatio.

Anssi Määttänen
U13 vastuuvalmentaja/SSqL
TSSq/juniorivalmennus

Katso 3. osakilpailun Tulokset | Ryhmäkuva isompana + sarjojen kolme parasta:

__________________________________________________________________________

Kauden toinen osakilpailu 7.10.2017 keräsi ilmoittautumisia ennätykselliset 40 kpl, mutta taas tuli peruutuksia. Vaikka pelaajia oli yhtä paljon kuin viimeksi – 37 – nyt oli paljon eri pelaajia kuin viimeksi. Toisaalta P17-19 sarjassa oli kahdeksan samaa pelaajaa.

Aivan erityisen kiitettävää oli mikkeliläisten invaasio: heitä tuli yhdeksän, kun ESRCstä ’vain’ 10. Kuopiosta ja Kouvolasta oli yhteensä seitsemän pelaajaa.

MiSq:n komea joukko Jaffa Cupissa 7.10.2017

Suuret kiitokset avustajille: Lu Cong, Iida Lehikoinen ja Anni Lehikoinen!

Odotettu kohtaaminen Antto Määttäsen ja Kaius Puuran välillä tapahtui P13 loppuottelussa, jossa pojat pelasivat muista poiketen paras viidestä –säännöllä. Antto voitti 3-1 tiukin numeroin (11-8, 11-13, 12-10, 11-8).

Kolmas osakilpailu 25.11.2017 pelataan, kuten viime vuonna, Turussa. Sinne menemiseksi pelaajien kannattaa keskustella yhteiskuljetuksista hyvissä ajoin.

Eero Salkala
Jaffa Cup kilpasarjan johtaja

Katso 2. osakilpailun Tulokset | Ryhmäkuva isompana:

__________________________________________________________________________

Kauden 2017-2018 ensimmäinen Hartwall Jaffa Cup osakilpailu pelattiin Espoossa 9.9.2017. Ilahduttava määrä pelaajia – poisjääntienkin jälkeen 37 pelaajaa on heti enemmän kuin edellisellä kaudella. Etenkin tyttöjen runsas määrä ilahdutti suuresti.

Suuret kiitokset avustajille: Lu Cong ja Iida Lehikoinen!

Toinen kilpailu pelataan Esportissa, mutta sitten kolmas osakilpailu 25.11. pelataan, kuten viime vuonna, Turussa. Sinne menemiseksi pelaajien kannattaa keskustella yhteiskuljetuksista hyvissä ajoin.

Eero Salkala
Jaffa Cup kilpasarjan johtaja

Katso 1. osakilpailun Tulokset | Ryhmäkuva isompana:

__________________________________________________________________________

Kauden 2016-2017 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2015-2016 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2014-2015 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2013-2014 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2012-2013 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2011-2012 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

Kommentoi artikkelia »»

Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja