Hartwall Jaffa Cup 2018-2019

Kilpailusarja kaikentasoisille junioreille
jatkuu Esport Centerissä ja neljässä muussa paikassa.

Sarja kattaa kahdeksan osakilpailua.
Espoon lisäksi pelataan Oulussa, Turussa ja Mikkelissä.

Ilmoittaudu tästä seitsemänteen osakilpailuun 13.4.2019 Sport Forumissa, Mikkelissä tiistaihin 9.4.2019 mennessä

Katso ilmoittautuneet tästä – Check sign ups

Katso kilpailukutsu tästä.

Katso Jaffa Cupin säännöt tästä.

Sign up here for the 7th event on Sat 13.4.2019 in Sport Forum, Mikkeli

by Tue 9.4.2019

Check invitation here.

Check Jaffa Cup rules here (in Finnish only at the moment).

Tervetuloa mukaan! Welcome!

__________________________________________________________________________

Katso 6. osakilpailun (Esport)  Tulokset | Pistetilanne

Ryhmäkuva suurempana:

__________________________________________________________________________

Lisää kuvia 5. osakilpailusta:

Turussa pelattiin vuotuinen Jaffa-Cup helmikuun ensimmäisenä lauantaina Manhattan Sport Centerissä eli TSSq:n kotihallissa. Pelaajia oli saapunut ilahduttavan monelta paikkakunnalta, esimerkiksi Kuopiosta, Mikkelistä ja Porista Turkuun saakka taistelemaan säkillisestä jaffaa.

Toki myös oman seuran jäsenet sekä pääkaupunkiseudun pelaajat olivat mukana, joka tapauksessa kilpailu keräsi kattavan pelaajiston parhaista alle 15-vuotiaista junioripelaajistamme. Jaffa-Cup sai listoilleen jälleen uusia pelaajia, jotka heti kilpailujen jälkeen ilmoittivat lähtevänsä myös seuraavaan kisaan. Tämä tieto on paras palkinto, mitä järjestävä taho voi saada.

Vuotuinen Jaffa-Cup kilpailujen jakaminen Espoon ulkopuolisille paikkakunnille on kaikkien junioripelaajien kannalta loistava teko. Ensimmäiset kilpailut ovat muistorikkaimpia ja pelimotivaation kannalta ratkaisevan tärkeitä. Pelaajat tutustuvat uusiin pelipaikkoihin ja pelaajiin sekä taustajoukkoihin.

Jaffa-Cupin yhteydessä järjestettiin nuorimpien pelaajien Nikkihiirileiri ja vanhemmille junioritytöille maajoukkuevalmennusta. Näin ollen viikonlopun vapaa-ajan käytön ratkaiseminen ei vaatinut omaa pohdintaa.

Squashterveisin

Anssi Määttänen

Katso 5. osakilpailun (Turku)  Tulokset | Pistetilanne

__________________________________________________________________________

Lisää kuvia 4. osakilpailusta:

Lauantaina 8.12.2018 pelattiin toista kertaan 3A-Sportissa Jaffa Cup. Ajankohtaan nähden kilpailuun ilmoittautui todella mukavasti nuoria pelureita. Osallistujia oli parin sairastumisen jälkeen 23, määrä on hyvä 3A-Sportin kenttäkapasiteetille. Toki muutama lisäpelaaja olisi hyvin mahtunut mukaan.
Myös kannustusjoukkoja oli kivasti. Hallilla oli siis suuren urheilujuhlan tuntua.

Pelit sujuivat varsin mukavasti. Tyhjiä kenttiä ei juurikaan ollut vaan pelaajat meni todella hyvällä tahdilla aloittamaan omia pelejään. Jaffa Cup tyylisesti ei aikatauluja ole vaan pelit pelataan ottelujärjestyksessä. Mitäpä sitä liian pitkiä taukoja pitämäänkään. Myös tuomarointi sujui todella esimerkillisesti. Vanhempien ei juurikaan tarvinnut auttaa vaan nuoret hoitivat tämänkin leiviskän todella mallikkaasti. Paljon nähtiin tasaisia ja tiukkoja matseja.
Voittajat saatiin selville ja kaikille Jaffat jaettua.

Tämä oli tämän vuoden osalta viimeinen Jaffa cup, ensi vuonna taas jatketaan.

Squash-88, 3A-Sport sekä Lasse ja Ilkka kiittää ja kuittaa tämän turnauksen osalta.
Hyvää joulun odotusta squash väelle!

Ilkka Aarto

Katso 4. osakilpailun Tulokset

__________________________________________________________________________

Katso kuvakavalkadi kisan kuvista.

Kolmas osakilpailu – 100-vuotis Juhlakisa – 24.11.2018 pelattiin ennätysmäisen suurella joukolla: 52 pelaajaa! Osasyynä runsaaseen osallistujamäärään oli varmasti se, että kyseessä oli juhlakilpailu ja täytekakun lisäksi oli luvassa lahjakortteja luokkien voittajille. Näin myös tapahtui.

Käytän nimitystä 100-vuotis juhlakisa siksi, että Hartwall Jaffa Cup –kilpasarja on ollut hengissä jo 30 vuotta ja minä 70 vuotta! Tekee yhteensä 100 vuotta, joskaan ei peräkkäistä aikaa.

Ottelut pelattiin hyvin ottein ja aikataulussa erinomaisesti pysyen. Ennen kaikkien luokkien yhteistä palkintojenjakotapahtumaa sain yllättävän ja erittäin mieluisan huomionosoituksen.

Minulle annettiin Suomen Squashliiton pöytäviiri. Sen luovuttivat ESRCn puolesta seuran puheenjohtaja Tapio Koivu ja SSqL:n puolesta liiton hallituksen jäsen, ESRCn toiminnanjohtaja Raila Luhtala.

Palkintojen jaon jälkeen annoin jokaiselle luokan voittajalle XXL -kaupan lahjakortin (XXL siksi, että se käännettynä toisinpäin on LXX, joka on sama kuin 70). Lisäksi annoin lahjakortin myös Henrik Nortamolle kiitokseksi siitä, että hän on seitsemän pelatun kauden aikana ollut 24 kertaa mukana auttamassa, ja oli myös tällä kertaa mukana alusta asti toimien taas aktiivisesti osaavasti ja tarkasti niin tuomaroinnissa kuin pelien kulun ohjaamisessa. Toinen kiitoslahjakortin saaja, Lu Kong ei päässyt tulemaan mukaan. Lu on hänkin ollut mukana auttamassa yli 20 kertaa samalla tavalla kiitettävällä aktiivisuudella iloisesti toimien.

Sitten päästiin nauttimaan täytekakkuja, joita olin hankkinut yhden Jaffa Cupin ja toisen syntymäpäiväni juhlintaan.
Kiitän saamistani muistamisista!

Eero Salkala, 70v
Hartwall Jaffa Cupin johtaja

Katso 3. osakilpailun Tulokset

_________________________________________________________________________________

Oulun osakilpailun kisaraportti on edelleen vasta tulossa.

Katso 2. osakilpailun Tulokset

__________________________________________________________________________

Viime kaudella oli muualla Suomessa paljon kiinnostusta kilpasarjaamme kohtaan, ja tälle kaudelle lisäsimme kaksi osakilpailua pääkaupunkiseudun ulkopuolelle. Osakilpailuita on nyt siis kahdeksan. Kokonaan uusi paikkakunta on Oulu, jossa onkin seuraava osakilpailu.

Tämän kauden Jaffa Cup pelit saatiin käyntiin 1.9.2018. Osallistujia oli 33, joista yksi – luokkansa P11 voittanut Maksim – oli Venäjältä. Mikkelistä taisi olla mukana käytännössä kaikki heidän junioripelaajansa, hienoa! Tyttöjen pelit pelattiin yhdistetyssä T13-17 luokassa, jossa parhaimpina selviytyivät alle 13 vuotiaat Viivi Paksu, MiSq ja Iida Stengård, SquNa.

Monen kohdalla näkyi, että kesä ei ole mennyt lämpötilan ihmettelyssä, vaan taitoa on tullut lisää määrätietoisen harjoittelun kautta.

Eero Salkala
Hartwall Jaffa Cupin johtaja

Katso 1. osakilpailun Tulokset

Jaffa Cupin 1. osakilpailun kuvia

__________________________________________________________________________

Kauden 2017-2018 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2016-2017 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2015-2016 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2014-2015 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2013-2014 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2012-2013 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

Kauden 2011-2012 Hartwall Jaffa Cupin tulosraportti

__________________________________________________________________________

    Kommentoi artikkelia »»

    Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja