Espoon lohkoliiga käynnistyy kesäkuussa!

ESRC käynnistää squashin kuukausisarjan, jota pelataan kolmen hengen lohkoissa Espoon eri halleilla. Sarja on avoin seuran jäsenille [liity seuran jäseneksi täältä]. Ilmoittautumaan pääsee tältä sivulta: www.esrc.fi/lohkoliiga.

Osallistujat jaetaan aluksi kansallisen rankingin sekä kyselyn perusteella sopiviin tasolohkoihin. Jokaisen kuukauden alussa järjestäjä lähettää päivitetyn kaavion ja yhteystiedot osallistujille. Pelaajilla on kuukausi aikaa pelata kaksi ottelua. Ne voidaan hyvin järjestää myös yhdessä sessiossa, useimmiten 90-120min on riittävä aika. Tässä on se etu, että kolmas pelaaja voi toimia tuomarina. Ottelut pelataan paras viidestä erästä.

Lohkon voittaja siirtyy ylempään lohkoon, toinen jää samaan ja kolmas siirtyy alempaan lohkoon. Pelaajat sopivat otteluajat itsenäisesti keskenään sekä varaavat ja maksavat kenttävuorot. Varsinaista osallistumismaksua sarjaan ei ole (seuran jäsenmaksun ja kenttävuokrien lisäksi).

Tulokset merkitään ESRC:n Sportsnetwork.fi -clubiin [lue ohjeet täältä], mistä järjestäjä merkitsee ne tilastoihin. Osallistujat voivat myös seurata muiden lohkoliigaotteluiden tuloksia Sportsnetworkista ja käyttää sen muita toimintoja, kuten merkata itselle sopivat peliajat sekä lähettää ”challenge request” -viestejä suoraan sieltä.

Ilmoittautuminen: www.esrc.fi/lohkoliiga

Lisätiedot: info@esrc.fi

in June, ESRC will launch a monthly series of squash, the ”Espoon lohkoliiga” (Espoo Box League) , which will be played in three-person groups at different venues in Espoo. The series is open to ESRC members regardless of age, gender and level of play. You can register on this page: www.esrc.fi/lohkoliiga.

Participants are initially divided into level groups based on the national ranking and the survey on registration. At the beginning of each month, the organizer will send an updated group schedule and contact information to participants. Players have a month to play the two matches. They can also be organized in one session, most often 90-120min is a sufficient time. This gives the advantage that the third player can act as a referee. Matches are played best of five games.

The winner of a group moves one group up, the second player stays in the same group and the third moves one group up. Players agree on match times independently and book and pay court times. There is no actual entry fee to the series.

The results are recorded in the ESRC’s Sportsnetwork.fi club [read instructions: http://www.esrc.fi/next/?p=14618 ], after which the organizer marks them in the score sheet of the box league. Participants can also follow the results of other box league matches on Sportsnetwork and use its other features, such as marking the times they’re available and sending “challenge request” messages directly from there.

Registration: www.esrc.fi/lohkoliiga

More information: info@esrc.fi

Kommentoi artikkelia »»

Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja