ESRC uudistaa nuorten kannustus- ja tukijärjestelmäänsä

ESRC:n hallitus on hyväksynyt uuden seuran nuoria koskevan kannustus- ja tukijärjestelmän. Uutena järjestelmässä on mm. tavoite löytää seuramme suuresta nuorisojoukosta uusia nuoria, joilla on tai arvioidaan olevan hyvät kehittymisedellytykset nousta niin kansalliselle kuin ehkä kansainvälisellekin tasolle.

Seuran hallitus on määrittänyt yleiset suuntaviivat ja päättää kuinka paljon taloudellista tukea nuorille kullakin toimintakaudella on käytössä. VJR (Valmennuksen johtoryhmä) tekee syyskauden aikana esityksen tuen piiriin kuuluvista nuorista ja heille kohdennettavista tuista. Tuki on joko suoraa (squashtaitojen kehittäminen) tai epäsuoraa (tuetaan Squashakatemian eliittiryhmiä). Työvälineenä VJR:llä on kriteeristö, jolla kukin nuori pisteytetään. Arvoitavia osa-alueita on seitsemän: 1) taso, 2) kehittyminen, 3) taito, 4) fyysiset ominaisuudet, 5) asenne ja henkinen suorituskyky, 6) tavoiteohjelma ja 7) käyttäytyminen.

    Kommentoi artikkelia »»

    Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja