Operaatio ”Pelastakaa sotamies ESRC” alkoi joukkueemme täydellisellä läpimurrolla Keski-Pohjanmaalla

ESRC:n miesten I-joukkue teki Ylivieskassa selvää jälkeä ja noukki kaikki jaossa olevat 8 liigapistettä. Menestyksen avaimia oli kaksi: Olli Tuominen ja pelaajien positiivinen sekä periksi antamaton taistelutahto. ESRC nousikin yhdellä kertaa taas pleikkari-nelikkoon yhden pisteen päähän kolmantena olevasta HSRC:stä. Joukkueemme voitti 4–0 nyt toisena olevan, ja meistä 5 pisteen päässä olevan Ylivieskan.

hpim0702a.JPG
”Dirty dozen” -joukkoa vasemmalta
Matias, Kari, Olli ja Peku

Ottelut sujuivat ennakkoasetelmien mukaisesti, joskin kierroksen yllätyksestä vastasi joukkueen kapteeni Lehtola, joka voitti Ylivieskan Matti Saarelan puhtaasti 3–0. Voiton arvoa lisäsi se, että Saarela on kaikin puolin kunnossa. Lisäpuhtia peliin antoi, kun Keski-Pohjanmaa-lehti arvioi lauantai-numerossaan ESRC:tä kovaksi vastustajaksi, mutta että Saarela on Ylivieskan lähes varma pisteiden tuoja. Pojat! Jos kuitenkin pelattaisi pelit ensin. Täytyypä soittaa Matille ja pyytää lähettämään sunnuntain Keski-Pohjanmaa-lehti.

Olli ja Matias hoitelivat leiviskänsä todella ammattimaisesti ja tyylikkäästi himaan: 3–0 voitot molemmista vastustajista. Joukkueemme oli hivenen huolissaan Pekun 3 viikkoa kestäneestä flunssasta, joka oli selvästi vienyt voimia atleetistamme. Ryypön kanssa meinasi tulla jo noutaja. Kovan kannustuksen – ja muutaman piiskan sivalluksen – jälkeen Peku otti kuitenkin tärkeät voitot molemmista vastustajistaan. ”Maalissa” oli onnellinen, mutta kasvoiltaan aivan vitivalkoinen pelaaja – näin esimerkillisesti sitä pelaaja poistuu mukavuusalueeltaan ja taistelee joukkueelle voiton, hyvä Peku.

hpim0711a.JPG

Mestari ja ammattilainen keskittyy aina jokaiseen peliinsä –
vaikka vastustaja olisi heikompikin

Olli teki Ylivieskan liigakierroksesta ison mediatapahtuman. Etelä-, Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan ykköslehdet haastattelivat ja kuvasivat kilpaa Ollia. Olli tekee loistavaa PR-työtä lajille. Joukkueemme kiittää myös Ylivieskaa hienosti hoidetusta kierroksesta. Ylivieskan aktiivit, Tepa etunenässä, promoavat squashia hienosti alueellaan. Isännät tarjosivat vielä pelaajille mukavan sauna-iltapäiväpuhteen porealtaineen kaikkineen. Kyllä Ylivieskassa aina viihtyy.

Viimeinen liigakierros onkin sitten kotikierros 28.3., jossa pelaavat kaikki miesten SM-sarjajoukkueet, myös naisten. Ollikin on joukkueessamme tällöin mukana. Kannattaa tulla kannustamaan omia poikia ja tyttöjä voittoon.

Kari

PS
Sinun kannattaa harkita myös Mikkelin reissua. 10.–15.2.09 pelataan Mikkelissä suurin Suomessa järjestetty kansainvälinen miesten squashturnaus, Savcor Finnish Open. Kisaviikonloppuna lauantaina (14.2.) on luvassa myös tuhti Rock-banketti. Eli menoa löytyy joka lähtöön.

hpim0710a.JPG

Henkan ja Ollin kohtaaminen Ylivieskassa meni Ollille 3 – 0.
Jos Henkka onnistuu etenemään Mikkelin PSA-kisan pääsarjassa (villikortti),
voi seuraava kohtaaminen olla jo Mikkelissä, turnauksen puolivälierä- tai välierävaiheessa.
Ja tottahan myös meidän Matiakselle on paikka päämajakaupungin karkeloihin järjestetty (local player -paikka karsintoihin).

TULOKSET SM-SARJA / Ylivieska 17.1.09:

ESRC – YlivSq 4-0 (12-2 / 152-105)
Olli Tuominen – Henrik Mustonen 3-0 (11/8 11/7 11/4)
Matias Tuomi – Anssi Määttänen 3-0 (11/6 12-10 11/7)
Petri Laaksonen – Tommi Ryyppö 3-2 (10-12 11/8 12-10 8/11 11/6)
Kari Lehtola – Matti Saarela 3-0 (11/7 11/9 11/1)

OSK – ESRC 0-4 (0-12 / 64-133)
Ville Hiltunen – Olli Tuominen 0-3 (5/11 6/11 3/11)
Harri Valasma – Matias Tuomi 0-3 (4/11 5/11 4/11)
Mikko Rautiola – Petri Laaksonen 0-3 (10-12 4/11 6/11)
Jari Heinänen – Kari Lehtola 0-3 (6/11 3/11 8/11)

    Kommentoi artikkelia »»

    Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja