ESRC:n mestaruuskilpailut 2008 ja banketti

Launtaina 5.4.2008 kokoontui 36 ESRC:n pelaajaa ja saman verran kannustajia eli lähes 100 squashfriikkiä mittelemään eri sarjoissa seuran mestaruuksista. Naisten mestaruus meni Riikka Piekäiselle, miesten Matias Tuomelle, miesten 40 v. Harri Pärssiselle, miesten 50v. Simo Laasoselle ja miesten kuntoluokka Kimmo Kanervalle. ”Taistelijan malja” luovutettiin ”salaisen komitean” päätöksellä Riikka Piekäiselle!
miesten-1-5.JPG

Etenkin miesten yleinen luokka oli peleiltään tiukka, sillä tänä vuonna lähes koko miesten ykköskaarti oli paikalla. Fiinalissa Matias Tuomi ei jättänyt ”sanan sijaa”, kuka on ESRC:n ykköspelaaja. Peku Laaksonen kukistui erin 3-0. Pronssiottelussa I-joukkueen kapteeni Kartsa Lehtola pehmitti juniori Mikael Sirenin. Sirenin perheen hyvää panosta täydensi Petteri sijoittumalla 5.

Naisten puolella juuri toisen lapsensa synnyttänyt Riikka Piekäinen otti mestaruuden. Seuramme naisten parhaimmisto osallistui valitettavasti samaanaikaan järjestettyyn naisten maajoukkueleirille Tampereella.

Seuraavassa tulokset luokittain:
Naiset kilpa
1. Riikka Piekäinen
2. Tiina Koivu
3. Pinja Byman
4. Katariina Baston
5. Ksenia Smirnova

Miehet kilpa
1. Matias Tuomi
2. Peku Laaksonen
3. Kari Lehtola
4. Mikael Siren
5. Petteri Siren
6. Harry Lilja
7.-8 Tero Timberg
Ville Salkala
9. Topias Aalto
10. Jarkki Jaakkola
11. Antti Hakkarainen
12. Tuomo Pohjamies
13. Lauri Jaakkola
14. Petri Kela
15. Gleb Shirshov
16. Jaakko Vähämaa
17. Joonas Kylliäinen
18. Pavel Smirvnov
19. Vellu Passinen

Miehet 40
1. Harri Pärssinen
2. Kari Aalto
3. Juha Saarentaus
4. Jussi Rautiainen
5. Mikko Kivistö
6. Ilkka Moilanen

Miehet 50
1. Simo Laasonen
2. Guy Sunman

Miehet Kunto
1. Kimmo Kanerva
2. Simo Laasonen
3. Guy Sundman
4. Mika Mustikainen
5. Olli Koskiniemi
6. Sebastian Lilja

Osallistujia yhteensä 36 (vuonna 2007 = 34)

jarkki.bmppelaajia.JPGpokaali.JPGtimberg.jpglehtola.jpgjaakko_vahamaa_petri_kela.jpgvenalaiset.jpgstaus.jpg

ILLANVIETTO PUB O´MALLEYS JA RAVINTOLA ”PIHA”
Kohtuullinen joukko ESRC:n pelaajia + Pertri Levomäki aloitti illan pub O`Maleys:ssä. Yllättävää oli että osallistujista 40% oli venäläisiä – ja todella mukavia. Saimme illan mittaan kuulla viime tiedot Venäjän squashin tilasta ym. klo 21.00 siirryimme nauttimaan illallista ravintola ”Pihaan”. Ruoka oli loistavaa. Nuorempi väki siirtyi ”Aussipubiin” ja vanhempi väki ”paransi maailmaa” siirtyen jo klo 24.00 Kampin bussiterminaaliin ja sieltä kotiin (kaiketi). Erityisen mukavaa oli että paikalle oli saapunut seuramme nuorisoa Matias Tuomen johdolla!
Seuran puheenjohtaja Tape Koivu ei päässyt paikalle – syynä liiasta yrityksestä squashpelissä johtunut jalkaterävamma, kun Jarkki laittoi ”pizzoja” toistakymmentä, eikä Tapen jalat enää pysyneet tahdissa mukana.

Järjestelytoimikunta kiittää upeasti läpivietyjen kisojen järjestelyistä mm. Kikka Bastoni (tarjoilut), Ilkka Forsell (tuomarijärjestelyt), Tero Timberg (järjestyksen ylläpito), Juha Saarentaus (hyvä yritys peleissä), Jammu Saari (tärkeät puhelinsoitot valmennettavalleen erätauoilla sekä viinisuositus illanviettoon), Sebu Ben Amoria (2 1/2v.) loistavasta äidin kannustuksesta (Riikka) finaalissa – takalasi näytti kestävän, vaikka kuinka hakkasi jääkiekkomailalla lasiseinää. ym.

    Kommentoi artikkelia »»

    Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja