ESRC:n joukkueiden liigakierrosraportit 9.1.2016

ssqllogoSquashliiga jatkui lauantaina 9.1. uuden vuoden puolella ympäri Suomen squashhalleja ja kaikki ESRC:n yhdeksän joukkuetta olivat kentillä antamassa kyytiä pienelle mustalle pallolle. Lue tästä joukkueiden kierrosraportteja. Niitä lisätään sitä mukaa, kun raportteja ja kuvia saapuu. Tarkemmat tulokset ja sarjatilanteet Squashliiton liigasivuilta.

Raportointi käynnistyy naisten SM-runkosarjan viimeisillä kierroksilla.

Naisten SM-tason runkosarjan päätöspelit kotikentällä

esrc_liiga_naiset_cropped_500px

Eturivissä Sanna, Hanna & Birgit, takarivissä Marja. Emilia, Kristina, Riikka & Lara sekä Katri

Naisten Squashliigan SM-tason runkosarjan viimeinen kierros pelattiin kotona Esport Centerissä. Joukkueet tällä kierroksella olivat: ESRC I: itävaltalaisvahvistuksemme Birgit Coufal, Suomessa lomaa viettävä Emilia Korhonen, Kristina Mustonen ja Sanna Koivumäki. ESRC II: Hanna Rusila, Marja Vainio ja Katri Aalto-Setälä. Kierrosta pyörittämään saapui kakkosjoukkueen kapteeni Riikka Piekäinen.

Ensimmäiseksi, kuten edellisilläkin kierroksilla on ollut tapana, aloitimme seuran sisäisen nokkimisjärjestyksen selvittelyllä. Heti ensimmäiseksi Katri ja Sanna tahkosivat viisieräisen ottelun, Katrin viedessä sen 3-2. Emilia voitti Marjan 3-0, Birgit Hannan 3-0, joten ottelu 2-1 ESRC I:lle, joka on siis voittanut kaikki seuran sisäiset mittelöt tällä kaudella. Pelit jatkuivat molemmilla joukkueilla MiSq:ta ja HSRC:tä vastaan. ESRC I voitti MiSq:n 3-0 ja HSRC:n 2-1, ESRC II hävisi HSRC:lle 0-3 ja MiSq:lle tiukasti 1-2.

Näin ollen runkosarja on taputeltu pakettiin ja tästä on hyvä jatkaa huhtikuussa pelattaviin pleikkareihin, jossa nähdään naisten Squashliigan SM-sarjan huipennus!

Raportoi Sanna

ESRC men’s team I, 4th round at Talihalli

ESRC 1 was playing today against Senators and JSK. We played with our Top Team: Jaakko Vähämaa, Matias Tuomi, Tatu Knuutila & Hendrik Vössing, but still in the end of the day we couldn’t get the points we were expecting. We started against the Senators with Hendrik at 4 and Tatu at position 3.

Hendrik had Heikki Kononen in the first match. With a 2/0 lead he couldn’t bring one of the other 3 sets home and lost in the end 3/2 (11:4 13:11 9:11 9:11 8:11). Tatu played against Jaakko-Antti Peltola and won with a clear 3/0 (11:4 11:5 11:5). At 1 played Jaakko against Kristian Rautiainen. Jaakko also got an easy 2/0 lead, but he couldn’t bring it home and lost 3/2 (11:4 11:6 6:11 11:13 4:11. Matias played at 2 for ESRC against Jussi Vehniäinen and he won 3/0 (11:2 11:8 11:4).

The 2nd round ESRC played against JSK. Hendrik started against Juha Raumolin. After he got the first game he had problems to get back in the game and lost 3/1 (11:8 7:11 10:12 8:11). Tatu was able repeat his first round and won Heikki Ruotanen 3/1 (11:4 8:11 11:6 11:6). Matias could also win against Ville Karsikas: 3/0 (11:9 11:4 11:5) and took an important point. Jaakko had Miko Äijänen in his 2nd round. In a match with a lot of ups and downs Miko won over Jaakko with 3/2 (3:11 11:6 9:11 11:9 3:11). At the end of the day we brought 4 points home and finished the day on place 1 in the league.

Hendrik reporting

ESRC:n naisten divarijengien viiden voiton reissu Tampereelle

Heipä hei kaikki squashfanit! Kahden auton karavaanimme suuntasi lumisena lauantaiaamuna Esport Centerin pihasta kohti Tampereen Tenniskeskuksen kolmen kentän squashpyhättöä. Kolmosjoukkueessa pelasivat tänään Johanna Penttilä, Ella Heikkilä ja Anni Lehikoinen. Nelosjoukkueessa pelasivat Raila ja Inka Luhtala, Lu Cong sekä Viveca Still.

esrc_divari_naiset_cropped_500px

Vasemmalta: Johanna, Ella, Lu, Raila, Inka, Anni ja Viveca

mäkkäri_cropped_250pxJoukostamme puuttui kolmosjoukkueen kapteeni Jenni ”Hikilä”, joka vietti mieluummin lauantaipäivänsä Lommilan Mäkkärissä.

Seitsemästä pelaajasta viidellä oli jo ennen otteluita erinäisiä vammoja, mutta vammat (lähes) unohtuivat otteluiden tuoksinassa ja kumpikin joukkue nappasi komeat voitot sekä Kouvolasta että Tampereesta. HSK:ta vastaan olivat joukkueet pelanneet kahdesti jo kauden aiemmilla kierroksilla.

Päivän viimeisenä otteluna pelattiin ESRC III vastaan ESRC IV eli ns. ”seuran sisäinen”. Keskinäinen välienselvittely päättyi nelosjoukkueen 2-1 voittoon. Ykköspelaajien kamppailussa Johanna kaatoi ämpärillisen kylmää vettä Railan niskaan viemällä ekan erän 11-0, mutta sitten vanha diesel lähti köhien käyntiin ja Raila vei lopulta ottelun 3-1 muutamien varsin tiukkojen pallojen jälkeen. Kakkospelaajien Inkan ja Ellan ottelun kolme ensimmäistä erää olivat tasaista vääntöä, mutta viimeisessä erässä Ella kuitenkin ehti hyytyä ennen Inkaa, joten Inka vei voiton 3-1. Kolmospelaajien ottelussa Annilla oli vahva alku, mutta Lu onnistui viemään ottelun neljänteen erään. Anni ei kuitenkaan enää päästänyt kamppailua viidenteen, vaan vei ottelun 3-1.

ESRC:n keskinäistä ottelua edeltäneessä TSK vs. ESRC IV -kamppailussa ESRC:n konkariosaston Vivecankin kone lähti rauhallisesti käyntiin TSK:n Laura Ylikoskea vastaan. Tappio ensimmäisessä erässä, kaksi seuraavaa erää Vivecalle vasta jatkopalloilla, mutta sitten selkeä voitto neljännessä erässä ja ottelu Vivecalle 3-1. Kaikille seitsemälle ESRC-daamille siis tänään pelejä virkistävän viileillä Tennarin squashkentillä.

Paluumatka suoritettiin sujuvasti yhden pysähdyksen taktiikalla jo perinteiseen tyyliin ABC:llä, tällä kertaa Toijalassa. Kiitos KSQ:lle, HSK:lle sekä TSK:lle kauden kivoista liigapeleistä sekä TSK:lle vieraanvaraisista tarjoiluista ja sutjakoista järjestelyistä, erityisesti tulospalvelua hoitaneelle Innalan Minnalle! Jos voitot on nyt osattu ynnätä oikein, niin ESRC IV voitti naisten divarin runkosarjan jättäen HSK:n niukasti kakkoseksi. ESRC III oli 3., Kouvola 4. ja TSK 5. Harmiksemme tämän kauden liigapelimme loppuivat jo tähän, vastahan me pääsimme vauhtiin!

Raportoi Team Lexa eli Johanna, Ella, Inka & Raila

ESRC III Esportissa kotikierroksella, miesten 1 DIV A – neljäs pelikierros

ESRC III oli tulessa tällä kertaa kokoonpanolla Harry, Joni, Marko ja Touko. Vielä alkuviikosta joukkueeseen oli tulossa jopa 7-8 pelaajaa, mutta viikon aikana vammat sekä flunssanpoikaset redusoivat jengin neljään pelaajaan ja näin ollen kaikki saivat (tai heidän oli pakko) pelata kaksi matsia.

Joni_Marko_Harry_Touko_cropped_500px

ESRC III – tammikuun 2016 kokoonpano

Aamupelissä vastaan asettui rakkaan kasvattiseuramme II-joukkue ja ESRC:n sisäisestä nokkimisjärjestyksestä ei ollut mitään epäselvää. Tuloksena puhdas kaato ESRC II:lle 4-0 matseissa ja 12-0 erissä, tämä ei taida selittelemällä sen kummemmaksi muuttua. Nostimme nöyrästi hattua Topiakselle, Tommille, Terolle ja Mikolle ja aloitimme keskittymisen HSRC I -matsia ajatellen.

Nelospelaajien matsissa Touko sai vastaansa ikinuoren Eetu Tuomisen, joka oli juuri selättänyt Ville Salkalan 3-2 maailmanluokan liikkumisen ja nokkelien lyöntien tahdittamana. Eetun hurmos ei enää kestänyt Toukon tarkkaa peliä ja nuoria jalkoja – matsi selvästi Toukolle 3-0. Kolmospelaajien matsissa kohtasivat uudestaan HSRC:n Ilmari Vikström ja Marko. Marko pääsi syksyn avauskierroksella yllättämään Ilmarin tarkoilla dropeilla ja hyvillä hauilla, mutta tällä kertaa Ilmaria ei kuitenkaan yllätetty ja matsi Ilmarille 3-1.

Ykköspelaajien ottelussa Harry sai vastaan Jussi Vikströmin 7:ttä kertaa parin vuoden aikajaksolla. Topias oli tällä kertaa avain Harryn voittoon: ensinnäkin Topias lämmitteli Harryn sopivalla selkäsaunalla aamupelissä ja sitten pelasi hyvän ottelun Jussia vastaan 3-1 ja näin ollen Jussi oli ”sopivasti” kypsytetty. Matsi Harrylle 3-0. Ratkaisevassa kakkosten pelissä Joni sai vastaansa Timo Tulosen, jolle oli hävinnyt Merihaassa syksyn alkukierroksella. Nyt oli uudestisyntynyt Joni kentällä: painavia peruslyöntejä ja ilmiömäisiä dyykkauksia etukentälle nähtiin läpi tiukan matsin ja Jonin keskittyminen kesti loppuun saakka. Timo teki parhaansa ja liikutteli Jonia ympäri kenttää, mutta Joni löysi vastaukset Timon sijoituslyönneillle. Hieno ja tärkeä voitto 3-1!

Joni_cropped_300px

Joni voitti tiukassa matsissa Timo Tulosen 3-1 ja ratkaisi voiton HSRC I:stä

Kapteeni kiittää hyvin tsempannutta joukkuetta, tällä kertaa saldona 0-4 häviö ja 3-1 voitto, kauden viimeinen runkosarjan liigakierros pelataan la 27.2.2016 Sq88:n isännöimänä, jolloin vastassa meillä on TSSq ja HSRC II. Voittamalla nämä tulevat matsit meillä on mahdollisuus jopa lohkon kakkossijaan ESRC II:n jälkeen!

Raportoi Harry

Miesten IV-joukkueen tammikuun liigapelit Talihallissa – II-divisioonan A-lohkossa

ESRC:n miesten IV-joukkue pelasi vuoden 2016 ensimmäisen kierroksen Talissa. Nuorennusleikkauksen kokenut joukkue pelasi tällä kertaa ilman uutta joukkueen johtajaansa Antti Okkosta MetStone I:stä ja SalSi:a vastaan.

Ensimmäisessä parissa Atte Mäkinen kohtasi Tommi Blomqvistin ja Ville Ruismäki kokeneen Tommi Tapolan. Molemmat Tommit veivät pisteet MetStonelle. Tapolan painavat lyönnit olivat liikaa Villelle ja peli selkeästi 3-0. Mäkisen Atte taisteli loistavan pelin Tommi Blomqvistin kanssa. Atte hallitsi usein palloralleja etenkin kun pääsi itse syöttämään. Tommin vaikeista syötöistä lähdettäessä rallin alku oli usein vaikeampi. Atte johti 5. erää jo mukavasti mutta niin vain kokemus painoi sittenkin ja erä päättyi 8-11. Taistelua parhaimmillaan. Ja pahimmillaan.

Toisessa parissa joukkueen 2. paikkaa pelannut Leo ”Leksa” Paatelainen kohtasi Ari Puhakan. Ikä- ja kokoero näkyivät eikä Leksa saanut itsestään parasta irti. Peli Arille selkeästi 3-0. Ykköspelaajien kohtaamisessa Elias Korhonen pelasi aina vaarallista Eino Vaaralaa vastaan. ESRC:n jäsen, mutta MetStonea edustava Eino säväytti taas hyvillä lyönneillä ja erinomaisella nopeudellaan. Mutta peli oli silti täysin Eliaksen kontrollissa erin 3-0. Tulos siis MetStonelle 3-1.

Toisessa pelissä 3. paikkaa pelannut Ville kohtasi kokeneen Tommi Solansuun. Alle 13-vuotiaiden rankingykkönen ei antanut kokemukselle armoa, vaan liikutti kaveria huolella, löi tarkasti ja sitä kautta itseluottamuksellaan väänsi ottelun kotiin viidennessä 12-10. Todella hieno ja ansaittu voitto! 4-pelaajien pelissä Kim kohtasi Timo Kankaanpään. Lähes vuoden mittainen pelaamattomuus näkyy (ja tuntuu pari seuraavaa päivää) Kimin pelaamisessa. Hyvin hidas liike ja yllättävä kisapelaamisen tuoma jännitys ei kuitenkaan vaikuttanut lopputulokseen Kimin viedessä pelin 3-0.

Kakkosten pelissä Leksa kohtasi legendaarisen Hessu Hassisen. Leksa pelasi erinomaisen pelin lyöden mm. hyviä linjoja ja tarkkoja stoppareita. Mutta kun Hessulla on arviolta kolme kertaa squashtreenivuosia kuin Leksalla ikää, ei ”Legenda” antanut yllättää itseään. Leksa vei kuitenkin Hessulta erän! Peli siis Hessu Hassiselle 3-1 ja Leksalle pisteet hyvästä pelistä. Ykkösten pelissä Elias kohtasi niin ikään kokeneen Markku Kaistisen. Ennen peliä muistelimme Eliaksen ja Markun kolmen vuoden takaista kohtaamista Järvenpäässä jossa taistelu oli pitkä viiden erän vääntö. Tällä kertaa peli oli lyhyt ja selvä. Eliakselle 3-0. Tulos siis ESRC IV:lle 3-1.

Raportoi Kim

ESRC V Kivenlahdessa – miesten II-divisioonan B-lohkon 4. kierros

ESRC_V_2015_01_09_cropped_500px

Kari, Kalle, Rahul & Harri, kuvasta puuttuu Jouko

ESRC V pelasi Kivenlahden hallissa II-divisioonaa joukkueella Karl-Kristian ”Kalle” Högström, Rahul Suri, Kari Aalto ja Harri Pohja HSK II:sta vastaan. Toisessa pelissä pelattiin TSSq III -joukkuetta vastaan. Tällöin Jouko Järvi joutui haastavalle 1-pelaajan paikalle. Molemmista peleistä tuli tasapeli 2-2. Voitoista vastasivat kummallakin kerralla Rahul Suri ja Harri Pohja. Tavoitteena oli, että pidämme sarjataulukossa sijamme emmekä päästä HSK:ta tai TSSq:ta ohi. Tavoite toteutui. Olemme edelleen neljäs sarjataulukossa ja realistiset mahdollisuudet on tulla toiseksi. MetStone II on jo lähes varma lohkovoittaja.

Raportoi Vesa

    Kommentoi artikkelia »»

    Sinun on rekisteröidyttävä jos haluat jättää kommentteja